Философия игры
20 April 2011
Детективная история с «Чайкой» — подарок для черкасских учителей
06 October 2011

"«Чайка» в Черкасах"

4 October 2011 | Ольга Скорик; Для ресурса черкасский телеканал "Викка"

П’єса «Чайка» в Черкасах. Детективний трагіфарс за однойменним твором Бориса Акуніна на сцені Черкаської філармонії презентував Київський театр-студія «ОБРАЗ». Непрофесійні актори – банкір, комп’ютерник, піарник, дизайнер і студентка вживались у ролі Чеховсько-Акунінських героїв. Такий мистецький подарунок освітянам міста з нагоди професійного свята підготувала громадська організація «Рідне місто Черкаси». Гру акторів-аматорів мала змогу оцінити й кореспондентка ВІККА-НОВИН Ольга Скорик.

На сцені Черкаської філармонії п’єса «Чайка». Не Чеховська, а створена за мотивами його твору, майстром детективного жанру Борисом Акуніним. Дійові особи ті ж, а от розвиток подій дещо інший. Головний герой, письменник-початківець Костя Треплєв – безнадійно закоханий у молоду акторку Ніну, – застрелився… або його убили.

Поки підозрювані в одній кімнаті, розслідувати справу береться лікар Дорн, що теж перебуває у маєтку. По черзі всі восьмеро приміряють на себе роль убивці. Та розповідають, як і за що позбавили життя письменника Костю.

Одне за одним герої опиняються у клітці. Впродовж вистави за ґратами побували всі, навіть лікар Дорн. Кожен за своє. Останній помстився Кості за вбивство чайки. Чому обрали трактування Акуніна, а не класичну п’єсу Чехова, пояснює молода столична режисерка Ольга Міхневич.

Ольга Міхневич, керівник театру-студії «ОБРАЗ»: «Мне показался интересный ход этого всего. Там сохранены образы. Также есть момент, где главное соло для каждого актера. Актер выходит с каким-то монологом, раскрывается его личность, его конфликт, проблемы. Столько судеб, столько рассказов личных. Вот этим мне нравится этот спектакль».

На сцені непрофесійні актори. У повсякденному житті вони: банкір, комп’ютерник, дизайнер-графік, піарник, студентка та навіть начальник відділу охорони праці. Всі разом – трупа Київського театру-студії «ОБРАЗ».

Валерій Гнєушев, актор театру-студії «ОБРАЗ», м. Київ: «Есть великое таинство, которое нас ведет, которое выводит нас на сцену. Мне кажется, каждому из нас есть, что сказать, выходя на публику, делится своим сокровенным, своим внутренним».

Сергій Колоусов, актор театру-студії «ОБРАЗ», м. Київ: «Театр помогает примерить множество жизней, чувств и понять, чего мы хотим от жизни».

Максим Авраменко, актор театру-студії «ОБРАЗ», м. Київ: «Вы ж, конечно, размышляете над ролью: как бы я поступил. И когда Вам попадается в жизни такая же ситуация, вам намного легче ее преодолеть».

Упродовж трьох годин за розвитком подій на сцені спостерігали понад півтисячі черкаських вчителів і викладачів. Їм детективний трагіфарс Акуніна сподобався.

Ярослав Король, доктор фізико-математичних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Цікаво, коли молодий колектив пробує. Хоча й на відомі сюжети. Тут і «Восточный экспресс», і негренята. Але цікаво, чим усе закінчиться. Ідея в тому, що кожен у чомусь трохи винен, якщо щось трапляється».

Світлана Бондар, учителька історії Черкаської ЗОШ №31: «Чудовий подарунок. Я вважаю, що такий учительський, неколгоспний, небазарний. Приємно, що подбали про вчительство».

Такий мистецький подарунок черкаським освітянам підготував голова громадської організації «Рідне місто Черкаси» Сергій Отрешко.